به قلم :  پریسا   شنبه 31 تیر 1391   12:22 ب.ظ  
خلاصه در همین مکان بقایای تپهای مصنوعی که به  کوه تکیه داده دیده می شود.
چون بعضی علما تصور وجود نفت درزیر زمین های دره ی آن کرده اند آن را آتشکده ای پنداشتند که آتش دائمی وی بر اثر صعود ابخره تامین می گردید.کاوش ها نشان داده است که این تپه می بایست سابقا مسکن امرا و سلاطین بوده باشد واز آن میان هنوز سه ایوان دیده میشود.
وضع دیوار ها با سنگ های عظیمی که بدون ملاط بر روی هم قرار دارند شبیه بنایی است که عموما به عنان سیکلوپئن نام می برند.دیوار گرداگرد با برجستگی ها وفرو رفتگی های خود صریحا برای دفاع ساخته شده است.
ده پله که یکی از آن ها 25 متر عرض دارد تا بالای تپه می رود.این مجموعه ی بسیار ممتاز بدعتی درنجد ایران به شمار می رود نه عیلامیان و بابلیان وآشوریان و نه ساکنان اصلی این مملکت هرگز با این نوع ساختمان ها رابطه نداشتند.تنها ناحیه ای در سر حد های ایران که در آن صریحا این سبک ساختمان دیوار به کار رفته  و ناحیه ی اورارتو بوده است.
قوم اورارتوآن گاه که پارسیان در مغرب دریاچه ی ارومیه سکونت داشتند همسایه  بلا فاصل آنان بودند وحتی در زمانی پارسیان را تابع خود کرده بودند.بنابراین ما تپه ی مسجد سلیمان را به پارسیانی نسبت می دهیم که پس از قرن هشتم شمال غربی ایران را ترک کردند   ودر کوه های بختیاری اقامت گزیدند.
در هر حال این تپه منحصر به فرد نیست در 25  کیلومتری شمال شرقی در دو سه کیلو متری ساحل چپ کارون نظیر چنین ساختمانی موجود است.آن جا همان سبک ساختمان و همان نقشه هنوز هم ممکن است ملاحظه شود اما مجموع زمین ساختمانی پهناورتر است و در جوار چاه آبی   خرابه های قصبه ای کوچک هم وجود دارد. 
درآن جا هنوز می توان بقایای ستون های سنگی که سقف ایوانی مثلث را نگه داری میکردند مشاهد ه نمود. ممکن است که در این دو محل  نخستین قصبه های شاهی پارسیان که احتمالا هخامنش یا چیش پیش بنیاد نهاده بود تاسیس شده باشد. 

ما مایلیم که تپه ی پاسارگاد را که همواره معماآمیز بوده  ساختمانی مشابه  این ها بدانیم  و آن می بایست متعلق به شاهان شاخه هخامنشی باشد که با اریارمنه که لوح زرین او به دست آمده در فارس حکومت میکردندطبقه بندی: پارسیان،
نظرات